Merginų krepšinis Lietuvoje: turime „perliukų“, tačiau technika atsiliekame

Merginų krepšinis Lietuvoje: turime „perliukų“, tačiau technika atsiliekame

Baigėsi jau šešioliktasis Moksleivių krepšinio lygos „Perlas“ sezonas, kuriame, kaip įprastai, vyko ir keturi merginų čempionatai. Pastaruoju metu merginų krepšiniui daug dėmesio skiria ne tik MKL, tačiau ir Lietuvos krepšinio federacija, kuri organizuoja įvairius tobulėjimo projektus.

„Šiame sezone merginų krepšinis tikrai susilaukė papildomo dėmesio“, – pasakojo Moksleivių krepšinio lygos „Perlas“ direktorius Martynas Račkauskas. – Vyko atvirų durų dienos krepšinio mokyklose, Lietuvos moterų krepšinio lyga rengė projektą „Tapk žvaigžde“, moterų krepšinio projektų vadovė Lina Brazdeikytė iniciavo net du projektus: „Aukime kartu“ ir„Iššūkis žvaigždei“, Moksleivių krepšinio lyga „Perlas“ specialiai pakoregavo „JR. NBA Lietuva“ nuostatus, kad ir mergaitės galėtų dalyvauti bei rungtyniauti kartu su berniukais, beveik visi šių metų merginų čempionatų finalai vyko tose pačiose salėse kaip ir vaikinų.

Daugelis šių iniciatyvų vyko pirmą kartą ir, manau, jos pasiteisino, nes sulaukė mergaičių dėmesio ir susidomėjimo. Todėl ir kitą sezoną reikės šiuos projektus tobulinti ir vykdyti. Kitas svarbus žingsnis yra mergaites sudominti krepšiniu, reikia atvirai pasižiūrėti į tai, ką mergaitės randa atėjusios į krepšinio treniruotes. Ar treniruočių sąlygos, inventorius ir kokybė prilygsta berniukų sąlygoms? Drįstu teigti, kad kuomet bus išspręsti šie klausimai, tuomet atskirai kalbėti apie mergaičių krepšinį nebus reikalo“.

„Merginos labai nori žinių ir treniruočių“, – teigė Lietuvos krepšinio federacijos moterų krepšinio projektų vadovė Lina Brazdeikytė. – Kai sugrįžau į Lietuvą, man sakė, kad merginos nenori sportuoti, jos nori būti gražuolėmis, manekenėmis, joms rūpi berniukai. Tačiau kai pradėjome organizuoti projektus, pamatėme, kad mergaitės nori treniruočių, žinių, gaudo kiekvieną žodį. Po treniruočių aš išeidavau išsunkta, nes joms rūpi tik krepšinis, o ne grožis ir berniukai“.

brazdeikyte1

Tiesa, šiemet čempionų titulus iškovojo tos pačios didžiosios mokyklos: Vilniaus krepšinio mokykla, Kauno krepšinio mokykla „Aisčiai“ ir Klaipėdos Vlado Knašiaus krepšinio mokykla. Šiemet tik Biržų sporto centro aštuoniolikmetės merginos sugebėjo įsiterpti tarp didžiųjų ir laimėti Jaunių U18 čempionato B diviziono kovas.

„Manau, ir toliau dominuos didžiųjų trijų miestų komandos, bet tai nereiškia, kad Šiauliai, Panevėžys ar Alytus nesudarys jiems konkurencijos“, – sakė MKL vadovas. – Būtų labai gerai jeigu Šiauliai ir Panevėžys rastų būdus kaip sėkmingai pasinaudoti sporto gimnazijų teikiamais privalumais ir panaudodami šiuos resursus sudarytų visiškai lygiavertę konkurenciją didžiųjų miestų komandoms. Visada džiugu finaliniuose etapuose matyti Plungės, Ukmergės, Marijampolės ar kitų mažesnių miestų komandas, tačiau reikia suprasti, kad mažesniuose miestuose surinkti mergaičių grupę, šiai dienai, yra ypatingai sunku“.

DSC_3896

Geriausios 2016-2017 metų sezono MKL „Perlas“ trenerės titulą pelnė Vilniaus krepšinio mokyklos trenerė Diliara Velishaieva.

„Mes pasiekėme ką norėjome. O dėl geriausios metų trenerės titulo, tai aš netikėjau… manau, kad yra daug gerų trenerių, kurie pasiekė sėkmingų rezultatų. Džiugu, kad sezonas gražiai ir tvarkingai pabaigtas“, – netuščiažodžiavo D.Velishaieva.

DSC_4218

D.Velishaievos treniruojama Vilniaus KM jaunių merginų komanda (gim. 1999/00 m.) tapo U18 čempionato laimėtoja bei sezono uždarymo šventėje buvo pripažinta geriausia sezono MKL komanda. Trenerė su krepšininkėmis tapo ir U14 čempionato, B diviziono, aukso medalių laimėtoja.

„Sezonas tikrai buvo sunkus, finalo ketverte visų komandų lygis buvo vienodas, reikėjo žaisti ir niekas nežinojo kas laimės. Manau, pergalę lėmė mūsų sportinė forma, turėjome ir kelias 2000 m. gimimo merginas, tvarkingai dirbome, siekėme, norėjome“, – prisiminė buvusi profesionali žaidėja D.Velishaieva.

DSC_0826

„MKL lygis buvo įvairus. Jeigu kalbėtume apie finalo ketvertus, tai ten visos dalyvavusios komandos būdavo lygios ir buvo sunku nuspėti, kuri komanda taps čempione. Tai buvo viena kitos vertų komandų mūšiai“, – teigė LKF moterų krepšinio projektų vadovė L.Brazdeikyte. – Man finalo ketvertuose labai patiko ir atmosfera, vaikai jautė, kad vyksta krepšinio šventė ir nuotaiką buvo galima palyginti su Europos čempionatų finalo ketvertais. Vyravo pakili nuotaika, mergaitės vienos kitas stebėjo, analizavo, jos supranta skirtumą tarp reguliaraus sezono ir finalo ketverto“.

Tiesa, buvusi Lietuvos rinktinės žaidėja ir Europos čempionės pabrėžia, kad skirtumas tarp berniukų ir mergaičių technikos yra akivaizdus.

„Mergaitės labai nusileidžia technika“, – sako L.Brazdeikytė. – Jos lenkia vaikinus pagal situacijų analizę, tačiau technika labai kiša koja. Tai mūsų didelė problema ir lyginant su tokio pačio amžiaus merginomis visoje Europoje. Tai trenerių problema ir jos neišspręsime nei per mėnesį, nei per sezoną ar du sezonus. Reikalingas darbas. Treneriai turi turėti itin daug kantrybės, reikia kartoti, o tai jauniems žaidėjams būna nuobodu. Treneriai turi sugalvoti, kaip pateikti visą šį dalyką“.

IMG_7938

L.Brazdeikytė neabejoja, kad technikos trūkumus atsiliepia į mokyklų vadovų norą laimėti čia ir dabar.

„Tai visos sistemos bėda“, – sako LKF moterų krepšinio projektų vadovė. – Mokyklų direktoriai iš trenerių nori rezultatų čia ir dabar, nuo kurių priklauso ir trenerių atlyginimas. Prarandama kokybė, nes reikia pergalių iš karto, treneriai turi sulipdyti laiminčią komandą, todėl turi 1-2 krepšininkes ir visas žaidimas lipdomas aplink jas. O kitos merginos komandoje yra tik statistės, nors galbūt jos vėlyvesnio brendimo, fiziškai silpnesnės, tačiau taip yra užgniaužiamos. Tačiau tai nėra trenerių problema, jie tampa situacijos įkaitais“.

„Manau, kad mergaičių krepšinis juda į priekį“, – kalba geriausia metų MKL trenerė D.Velishaieva. – Keičiasi karta ir merginas vilioja ne tik krepšinis, tačiau ir papildomi užsiėmimai. Berniukų yra daugybė ir tik reikia išsirinkti, o mergaičių vos surenkame komandas. Ateina, pabando ir jau nori keliauti kitur. O jeigu nori demonstruoti gerą žaidimą, reikia sunkiai dirbti, o tai ne visoms patinka. Yra gabių mergaičių, kurios gali pasiekti didelių pergalių. Vienoms duota žaisti, „limpa“, o kitoms, tiesiog, neduota ir viskas, treneriai nieko negali padaryti. Pats svarbiausias amžius yra 12-14 metų, jeigu mergaitės lieka, tai iš jų gali būti geros krepšininkės“.

DSC_0537

Moksleivių krepšinio lygos „Perlas“ netrūksta jaunųjų krepšininkių, kurios demonstruoja puikius asmeninius rezultatus, tačiau lygos vadovas siūlo per daug jų nesureikšminti ir pasižiūrėti į rezultatus Europos čempionatuose.

„Moksleivių krepšinio lygoje „Perlas“, ypatingai jaunesnėse amžiaus grupėse, žaidžia tikrai labai talentingų merginų, kurios puikiai rungtyniauja šiandien“, – tikina M.Račkauskas. – Čia reiktų paminėti tai, kad merginų žaidimo lygį mes sunkiai galime vertinti pagal savo čempionatus. Vis tik, tikrasis pajėgumas atsiskleidžia įvairaus amžiaus Europos čempionatuose. Šią vasarą vėl bus puiki proga stebėti kiek priartėjome ar nutolome nuo bendro Europos lygio ir aiškiau apie „ateities žvaigždes“ galima bus pakalbėti po vasaros“.

„Perliukų tikrai turime, tačiau reikia toliau dirbti ir tobulėti. Mums reikia nepražiopsoti tokių merginų, dirbsime ir su treneriais, kad jie galėtų tobulėti. Aš tikiu, kad galime turėti merginų ne tik Lietuvos rinktinėje, tačiau ir geriausiose Eurolygos komandose“, – optimistiškai kalbėjo L.Brazeikytė.