Neįtikėtinai sėkminga SKM skrydžio istorija: nuo pralaimėjimų 140 taškų skirtumais iki „Nr. 1” Lietuvoje ir „Ryto“ dalininkų

Neįtikėtinai sėkminga SKM skrydžio istorija: nuo pralaimėjimų 140 taškų skirtumais iki „Nr. 1” Lietuvoje ir „Ryto“ dalininkų

Sostinės krepšinio mokykla (SKM) 2023 m. pradeda savo bendruomenei pristatydama išskirtinę tinklalaidę su mokyklos steigėjais – Andriumi Čerškumi, Andriumi Jančiausku ir Alfredu Lukaševičiumi.

2007 m. krepšinio organizaciją įkūrusi trijulė jau tuomet gana drąsiai svajojo SKM paversti stipriausia Lietuvos krepšinio mokykla. Realybe tai tapo 2018–2019 m., kuomet Moksleivių krepšinio lygos (MKL) vaikinų reitinge SKM užkopė ant garbingiausiojo laiptelio. Šių pozicijų Vilniuje savo veiklą vykdanti mokykla neužleidžia iki pat šių dienų.

Būtent 2019 m. rudenį tarp SKM ir Vilniaus „Ryto“ buvo pasirašyta pirmoji oficiali partnerystės sutartis. Ji užtikrino, jog perspektyviausiems SKM auklėtiniams būtų suteiktos galimybės tobulėti „Ryto“ jaunimo komandose.  Dar po dviejų metų, 2021 m. balandį, SKM Lietuvos krepšinio visuomenę nustebino tapdama viena iš „Ryto“ klubų dalininkių.

Šiuo metu SKM „Ryto“ klube yra atsakinga už jaunimo programą – jai vadovauja ilgametis SKM treneris Mindaugas Noreika, mokyklos auklėtiniai gina „Ryto“ spalvas Regionų krepšinio lygoje (RKL) ir Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL).

RKL čempionate „Rytas-MRU“ komandai vadovauja SKM treneris Karolis Čyžius, jam talkina Deimantas Vailionis, o „Rytas-2“ komandoje, kuri varžosi NKL čempionate, vyriausiojo trenerio Andriaus Šležo asistentu dirba SKM treneris Egidijus Ženevičius.

Vien tai dar prieš 5 metus daugeliui galėjo atrodyti kaip tolima svajonė, tačiau tik ne ambicingajai SKM trijulei, šiandien po mokyklos vėliava subūrusių 50 trenerių ir 4 tūkstančius auklėtinių.

Nors SKM kol kas neprisideda prie pagrindinės „Ryto“ komandos komplektavimo darbų, mokykla aktyviai darbuojasi įtraukiant moksleivius ir jų šeimas į reprezentacinės komandos palaikymą ir bendruomenės kūrimą.

SKM tapus „Ryto“ dalininke, sostinės klube nebeliko skandalų, kurie ilgą laiką buvo tapę neatsiejama klubo dalis. 2022 m. birželį „Rytas“ pirmą kartą po 12 metų pertraukos tapo Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionu ir šį sezoną gina iškovotą titulą. Sutapimas ar ne, tačiau akivaizdu, kad 16-ąjį sezoną gyvuojanti SKM organizacija įnoringą sėkmės paukštę užsitarnavo kryptingu, kartais netgi nuobodžiu, tačiau labai produktyviu kasdieniu darbu.

SKM įkūrėjai išskirtiniame podkasto epizode atskleidė ne vieną pikantišką detalę apie mokyklos kūrimo pradžią, susitikimus su bendrojo lavinimo mokyklų direktoriais dėl sporto salių nuomos, pokalbius su „Ryto“ klubu, ateities svajones bei tikslus artimiausiam dešimtmečiui.

SKM steigėjas ir „Ryto“ valdybos narys A. Jančiauskas teigia, kad dabar svarbiausia – sudaryti jaunimui kuo geresnes sąlygas tobulėti, o tai ilgainiui turėtų atnešti rezultatus ir vyrų krepšinyje.

„Pradėję statyti SKM mes tą darėme nuo pačios apačios ir pradėjome nuo pačių pagrindų. Mes priėmėme realybę, kad pralaimėjimai 140 taškų skirtumu yra dabartinis, kuri pasikeis. Žinojome, kad ilguoju laikotarpiu tas pasikeis ir mes būsime „numeris vienas“. Mes tą pasiekėme per 12 metų. Profesionalų krepšinyje taip pat reikia laiko. Mes į „Rytą“ ateiname netrumpam, o mažiausiai dešimtmečiui. Šiuo metu mes turime kalbėti apie tai, kaip sukurti stipresnę RKL komandą nei Kaunas. Kai mes padarysime taip, kad mūsų išugdytas Vilniaus jaunimas kovos dėl aukščiausių vietų RKL A divizione, kitas žingsnis bus tą patį padaryti ir NKL čempionate.“

A.Čerškaus vedamame SKM podkaste A. Jančiauskas užsiminė ir apie dar vieną svajonę – SKM krepšinio areną.

„Labai tikiuosi, kad per artimiausius 10 metų, jeigu krepšinis Lietuvoje vis dar yra laikomas religija, mums pavyks turėti tuos maldos namus, kuriame galės dalyvauti tiek viešasis, tiek privatus sektorius. Visi kartu tikrai galime apsijungti ir sukurti kažką gražaus. Labai tikiuosi, kad su savivaldybės ir Fabijoniškių gimnazija apjungę jėgas sugebėsime pastatyti tuos krepšinio maldos namus – trijų salių sporto kompleksą. Tai yra didelė mano svajonė. Vaikui nereikės niekur važinėti, nes būtent čia nuo 08 val. ryto iki 18:00 val. vyks visas jo gyvenimas. Jis čia kokybiškai mokysis, sportuos, lankys papildomus būrelius.  Man tai būtų didžiulė pergalė ir dovana.“

Daugiau neįtikėtino SKM sėkmės skrydžio istorijų ir sudėtingiausių gyvavimo etapų epizodų – kaip niekad atvirame mokyklos podkaste.