„Žalgiryje” dirbęs strategas įvardijo, ties kuo labiausiai reiktų dirbti Lietuvos krepšininkams

„Žalgiryje” dirbęs strategas įvardijo, ties kuo labiausiai reiktų dirbti Lietuvos krepšininkams

Sostinės krepšinio mokyklai (SKM) besibaigiantys 2017-ieji buvo vieni sėkmingiausių istorijoje. Pavasarį EMSI (treneris Algirdas Milonas) ir „Warranty Expert“ (treneris Mindaugas Noreika) komandos atitinkamai triumfavo U13 ir U14 Lietuvos moksleivių krepšinio lygos (MKL) čempionatuose, o šį sezoną, sužaidus pirmąjį ratą, ekipos taip pat neapleidžia lyderių pozicijų.

Tai buvo pirmieji metai, kuomet SKM organizacijai pavyko triumfuoti dviejuose A diviziono čempionatuose. Tačiau šios komandos nėra vieninteliai šviesuliai 11-ąjį sezoną skaičiuojančioje mokykloje. Į lyderių gretas veržiasi „Capital Liūtai“ (9/2, treneris Rokas Kasparavičius), kurie po pirmojo rato U14 čempionate žygiuoja trečioje vietoje. U13 pirmenybėse aukščiausius tikslus „Drakonams“ (7/2) kelia Karolis Čyžius, Pagrįstų ambicijų šešiolikmečių čempionate turi Lietuvos rinktinės jaunučių vyriausiojo trenerio Tomo Purlio vadovaujama „Electrolux“ (6/4). Puikiai pagrindinėms SKM komandoms sekasi ir MKL „Pirmajame iššūkyje“ (U12).

Daugelis aukščiau paminėtų ekipų sėkmingai grumiasi Europos jaunimo krepšinio lygoje (EYBL).

MKL B divizione SKM garbę gina 26 komandos. Tai – didžiausias skaičius tarp visų Lietuvos krepšinio mokyklų. Sėkmingai organizuojamas „VitirON KIDS“ čempionatas (83 komandos), kuriame savo jėgas išbando visi be išimties #skmvilnius auklėtiniai.

Už visų šių skaičių slypi konkrečių žmonių kasdienis darbas, pastangos ir kantrybė.

Dirbti taip, kad padėtum, bet netrukdytum kitiems.  Tai – viena iš pagrindinių SKM sporto vadovo A. Milono vertybių, kuriomis strategas vadovaujasi savo profesinėje veikloje.

Kaip 2018-ųjų išvakarėse vyrų ir jaunimo krepšinyje puikią reputaciją užsitarnavęs specialistas vertina pirmąją sezono pusę ir laukiančius iššūkius iškart po Naujųjų?

– Kokiomis nuotaikomis 2018-uosius pasitinka pagrindinės SKM komandos? – pradėjome pokalbį su A. Milonu.

– Šiai dienai visų amžiaus grupių pirmųjų SKM komandų situacija visiškai tenkina. Tiesa, ne viskas sekėsi idealiai, tačiau visos komandos turi puikiais galimybes rezultatus pagerinti ir reikiamo rezervo savo tikslams pasiekti. Nėra lengva išlaikyti maksimalią formą ištisus metus, pasitaiko duobelių, jų neišvengėme ir mes, bet abi titulą ginančios komandos visiškai kontroliuoja situaciją ir tai rodo jų turnyrinė padėtis.

Na, o apie nuotaikas kiekvienoje komandoje geriau galėtų pakomentuoti tų komandų treneriai. Aš tik galiu pasakyti, kad SKM EMSI komanda turėjo puikius metus ir su pakilia nuotaika pasitinka Naujuosius.

– Šiuo metu keturi jūsų auklėtiniai – Paulius Velutis, Kristupas Vigraitis, Gytis Auruškevičius, Gediminas Alisas – dalyvauja prestižiniame „BTM Basketball” turnyre Londone. Kuo jis naudingas SKM žaidėjams?

– Aš labai džiaugiuosi, kad SKM vadovybė dukart MKL čempionate triumfavusiems keturiems komandoms žaidėjams įteikė tokią puikią kalėdinę dovaną ir išsiuntė juos į Londoną. Toks įvertinimas suteiks vaikams dar daugiau motyvacijos siekti aukščiausių rezultatų. Jau vien pats dalyvavimas tokio rango turnyre yra didžiulė nauda jauniems žaidėjams. Jie susitiks su kitų šalių geriausiais žaidėjais, galės palyginti savo sugebėjimus. Kita nauda yra tarptautinis bendravimas ir naujų ryšių užmezgimas. Tikiuosi, kad sugrįžę jie galės daugiau papasakoti ir svetainei SKM.lt (šypsosi).

– Devynias „Capital Liūtų“ pergales pirmajame rate galima vadinti maloniausia staigmena?

– Geriau ir nepavadinsi. Aš labai džiaugiuosi, kad ne tik pirmosios, bet ir antrosios SKM komandos puikiai pasirodo A diviziono varžybose. Geriausias pavyzdys – U14 čempionate trečioje vietoje po pirmojo rato patogiai įsitaisę SKM „Capital Liūtai“. Linkiu jiems neužleisti pozicijų ir antrajame rate, kuris bus tikrai nelengvas.

– Kas lėmė tokį puikų antrosios komandos pasirodymą pirmoje sezono pusėje?

– Pirmiausia, tai nuoširdus viso kolektyvo darbas. Kolektyvu aš laikau žaidėjus, trenerį ir tėvus. Šis kolektyvas turėtų būti rodomas kaip pavyzdys visiems, kaip reikia sutelkti jėgas siekiant bendro tikslo.

Antra priežastis – sėkminga situacija rinkoje. Ši komanda labai sėkmingai pasipildė keliais žaidėjais iš subyrėjusios Šarūno Marčiulionio krepšinio akademijos (ŠMKA). Jie puikiai pritapo prie to branduolio, kuris liko nuo praėjusio sezono. Štai ir turime puikų rezultatą.

rsz logo skm mkl foto elvis Zaldaris 12

SKM.lt nuotrauka

– Antrosios SKM komandos MKL A divizione tampa vis rimtesne jėga. Ar sutinkate su šiuo teiginiu?

–  Mums, SKM, svarbiausia, kad rimta jėga A divizionuose būtų pirmosios komandos. Juk dvi komandos negali tapti čempionėmis. Antrųjų komandų paskirtis yra kiek kitokia. Jos turi  tapti rimtomis pagalbininkėmis pirmosioms komandoms. Jose turėtų būti auginami artimiausi rezerviniai kariai, kurie sustiprintų pagrindines komandas. Čia labai daug lemia abiejų komandų trenerių bendravimas ir žiūrėjimas ta pačia kryptimi. Nemanau, kad būtume labai laimingi čempionate užėmę, tarkime, trečiąją ir ketvirtąją vietas.

– „Drakonai“ (U13, 7/2), „Electrolux“ (U16, 6/4), „Vichy“ (U15, 4/6) ir „Riteriai“ (U13, 2/7) žaidžia pagal savo galimybes?

– Visos komandos žaidžia pagal galimybes. Ar galėjo būti geriau? Taip, galėjo. Bet galėjo būti ir dar blogiau. Rezultatus sumuosime pavasarį. Ir aš esu tikras, kad visos čia išvardintos komandos tik pagerins savo turnyrinę padėtį.

Ne tik „Riteriai“, bet ir „Vichy“ galėjo turėti daugiau pergalių. Pastarieji „Perkūnui“ pralaimėjo vienu taškeliu, Panevėžiui – trimis, Klaipėdos komandai – šešiais. Panaši situacija ir su „Riteriais“. Negaliu komentuoti, ko jiems pritrūko, nes nemačiau jų rungtynių, Tikiu, kad abi šios komandos, išanalizavę savo pirmojo rato varžybų patirtį, padarys reikiamas išvadas ir pagerins žaidimą, o kartu ir savo turnyrinę vietą.

– Kuo SKM komandoms naudingas dalyvavimas Europos jaunimo krepšinio lygos (EYBL) turuose?

– Dalyvavimas EYBL visoms komandoms duoda gerosios patirties. Žaidžiama su kitų šalių komandomis, kurios neretai rungtyniauja kiek kitaip, nei lietuviškosios krepšinio mokyklos atstovai. EYBL varžybose žaidžiamas vyriškas krepšinis pagal FIBA taisykles ir be jokių apribojimų, kurių nemažai yra sukūrusi MKL. Čia, EYBL, galima išbandyti daugiau taktinių dalykų, kuriais ateityje bus galima pasinaudoti MKL varžybose.

Šių metų EYBL varžybose kol kas puikiai sekasi visoms keturioms SKM komandoms – „Warranty Expert“, „Vichy“, EMSI ir „Capital Liūtams“, tačiau yra sužaista tik po penkerias iš penkiolikos reguliaraus sezono rungtynių. Išvadų daryti neskubėsiu ir palauksiu pavasario.

Ryga

SKM.lt nuotrauka

– Jūsų įžvalgos apie MKL B divizioną ir SKM organizuojamą čempionatą „VitirON KIDS“.

– SKM yra didžiausia krepšinio mokykla visoje Lietuvoje, todėl natūralu, kad esame delegavę daugiausia komandų ir į B divizioną. Kartu su „Pirmojo iššūkio“ komandomis čia jų rungtyniauja net 26 ekipos. Smagu, kad nemažai komandų čia ne tik rungtyniauja, bet ir yra tikrai konkurencingos, siekia užsibrėžtų tikslų. B divizionas – tai įžanga į meistriškumą. Šių komandų geriausi žaidėjai yra akylai stebimi A diviziono komandų trenerių ir dažnai, pasibaigus sezonui, yra kviečiami papildyti stipresnes komandas.

„VitirON KIDS”, SKM vidinis čempionatas, yra ta erdvė, kurią sukūrėme mažiausią patirtį, bet nemažesni norą rungtyniauti turintiems SKM auklėtiniams. Čia jie žengia pirmuosius varžybinius žingsnius, džiaugiasi pirmaisiais titulais, įgyja labai reikalingos rungtynių patirties. Šis čempionatas yra išskirtinis SKM ženklas ir neatsiejama dalis. Sunku net įsivaizduoti SKM be vietinio čempionato.

– Kokios yra naujausios jaunimo krepšinio tendencijos? Kokie treneriai joms imliausi?

– Nereikėtų išskirti arba ieškoti atskirų jaunimo krepšinio tendencijų. Tendencijos yra tokios pačios, kaip ir viso krepšinio. Krepšinis yra artinamas NBA modeliui. Jis tampa atletiškesnis, dinamiškesnis, labiau pagrįstas individualiais žaidėjų veiksmais. Ta kryptimi dirba ir Lietuvos krepšinio federacija (LKF), skatindama kuo labiau individualizuoti jaunųjų krepšininkų rengimo procesą, ruošiant ateities  aukščiausios klasės žaidėjus. Ne paslaptis, kad lietuviškos krepšinio mokyklos žaidėjai išsiskiria iš kitų savo taktiniu brandumu, tačiau mes dar dažnai atsiliekame techniniame pasirengime, ypač kamuolio perdavime, fiziniame pasirengime, gebėjime patikimai žaisti gynyboje vienas prieš vieną. Mūsų stiprybė visada buvo komandiniai veiksmai, bet neretai po jais yra slepiamos individualių veiksmų spragos. Čia mes tikrai turime kur tobulėti.

Treneriai turi pastebėti šias tendencijas, suprasti jas ir pasistengti įtikinamai perteikti savo auklėtiniams. Treneris taip pat turi suprasti, kad į Lietuvos rinktinę pateks ne visą jo komanda–čempionė, o tik vienas ar keli jos nariai. Čia žaidėjai turės savo sugebėjimais išsikovoti vietą aukštesniame lygyje, kur savo individualių trūkumų nebegalės paslėpti po komandiniais veiksmais. Tad kuo anksčiau pradėsime ruošti žaidėjus Lietuvos rinktinėms, o ne vietines komandas-čempiones, tuo sėkmingesni mes būsime.

– Prieš prasidedant 11-ajam sezonui užsiminėte,  kad SKM tikslas yra kažkada laimėti visus 8 MKL A diviziono čempionatus. Kada šis tikslas gali tapti realiu?

– Sakyčiau, kad tai daugiau yra svajonė nei tikslas. Senovės išmintis byloja, kad jeigu sieksi neįmanomo, pasieksi maksimumą. Dar niekam iki šiol tokio pasiekimo nėra pavykę pasiekti, tad kodėl nepasvajojus (šypsosi). O kita išmintis teigia, kad svajoti reikia drąsiai, nes svajonės pildosi… Norint, kad tokia svajonė išsipildytų, reikia, kad visi svajotų vienodai. Kai taip nutiks, tada ir pamatysime.

– Trys dalykai, kuriuos labiausiai vertinate, stengiatės įdiegti ir tobulinti dirbdamas SKM organizacijoje?

–1 – atsidavimas ir tikėjimas tuo, ką darai. 2 – dirbti taip, kad padėtum, bet netrukdytum kitiems. 3 – jeigu laimingi MES, laimingas ir AŠ.

rsz logo skm mkl foto elvis Zaldaris 53

SKM.lt nuotrauka